W dzisiejszych czasach, coraz bardziej stawiamy na zdrowy styl życia. Wiele mówi się o wpływie diety na kondycję naszego organizmu. Okazuje się, że drobne zmiany w jadłospisie mogą przynieść spektakularne efekty. Wszystko to jednak może zostać zniweczone przez palenie papierosów. Jak nałogowe sięganie po tytoń wpływa na naszą urodę?
Twarz palacza
Już w latach 80. naukowcy zauważyli niekorzystny wpływ papierosów na urodę. Wówczas ceniony lekarz, Douglas Model stworzył określenie „twarz palacza”. Oznacza ono zbiór cech, które charakteryzują osoby palące 10 lat i dłużej. Mowa tu przede wszystkim o czterech wyznacznikach:
- szarawy odcień skóry,
- liczne, drobne zmarszczki wokół ust (tzw. zmarszczki palacza),
- zmarszczki wokół oczu,
- przebarwienia oraz łuszczenie się skóry.
Co ciekawe, z danych CDC wynika, że osoby, które wypalają w ciągu roku przynajmniej 50 paczek papierosów są narażone na pięciokrotnie więcej zmarszczek w przyszłości, niż ich niepalący rówieśnicy.
Twarz to Twoja wizytówka
Jak już wiemy, nałogowe palenie papierosów ma bardzo niekorzystny wpływ na cerę. Z problemem nie uporamy się stosując nawet najdroższe kremy i zabiegi odżywiające. Będzie się on z czasem pogłębiać. Jedynym sposobem na odzyskanie młodszego wyglądu jest… zerwanie z nałogiem! Regeneracja cery po rzuceniu palenia może nie będzie widoczna po pierwszym dniu, ale już po miesiącu możemy zauważyć wręcz spektakularną różnicę życia po rzucaniu palenia!
Organizm palacza ma problem z przyswajaniem witaminy C. Ta odpowiedzialna jest m.in. za jednolity koloryt skóry oraz jej promienny wygląd. Gdy rezygnujemy z papierosów, cera może chłonąć potrzebne jej substancje odżywcze i dostarczać je do wszystkich komórek. Brzydka cera po rzuceniu palenia będzie się więc stopniowo zmieniać w bardziej promienną, a do tego odzyska żywe kolory.
Dla naszej skóry niezwykle istotne jest nawilżenie. Gdy sięgamy po papierosy cera staje się sucha, napięta i odwodniona. Widzimy to każdego dnia w lustrze, a porównując się do równolatków, odnosimy wrażenie, że starzejemy się szybciej. Tak się bowiem dzieje. Skóra palacza ma o wiele więcej zmarszczek, które są wynikiem przesuszenia. Cera po rzuceniu palenia będzie stopniowo odzyskiwać swoją równowagę. Z pewnością do uzyskania jak najlepszych efektów przyda się wówczas także odpowiednia pielęgnacja.
To również bardzo ważny temat. Zdarza się, że palaczki nie mogą wykonywać niektórych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Na to wykluczenie ma wpływ fakt, że cera osoby palącej goi się znacznie dłużej. Przystępując do pielęgnacji po rezygnacji z tytoniu, będziesz w szoku ile regeneruje się skóra po rzuceniu palenia. Zauważysz znaczny wzrost tej zdolności!
Dym tytoniowy a włosy
Stanowczo za mało mówi się o zależności włosy a palenie papierosów. Palaczom przede wszystkim towarzyszy nieprzyjemny zapach, który długo utrzymuje się na włosach. Dym tytoniowy wpływa również negatywnie na ich wygląd, a także zdrowie. Palacze borykają się z zaburzeniami mikrokrążenia, co w wyraźny sposób oddziałuje na cykl wzrostu włosa. W ostateczności może doprowadzić nawet do uszkodzeń DNA w mieszkach. Efektem takich działań są słabe, wypadające włosy, bez blasku i życia. Co się dzieje po rzuceniu palenia? Stopniowo dochodzi do odbudowy łuski, a także do wzmocnienia struktury włosów. Z czasem dostrzeżemy ich dawny blask!
Papierosy wpływają też na paznokcie
Paznokcie a palenie papierosów to kolejny urodowy konflikt. Substancje smoliste, zawarte w papierosach przenikają w głąb płytki paznokcia sprawiając, że przybiera on nieestetyczną, żółtą barwę. Nie kojarzy się do dobrze. Żółte paznokcie to jednak nie wszystko. Dym tytoniowy wpływa również na ich twardość. Palacze muszą borykać się z łamliwością oraz rozdwajaniem się płytki.
Po rzuceniu palenia, paznokcie będą potrzebowały kilku tygodni na regenerację. Muszą bowiem całkowicie odrosnąć. Wówczas dostrzeżemy, że tak naprawdę nie są kruche i łamliwe, a mocne. Nie będziemy musieli także ukrywać zażółceń płytki pod kolorowymi lakierami!
Nie jesteś sam
Walka z nałogiem nie jest łatwa. Rzucenie palenia a uroda to jednak temat ściśle ze sobą powiązany. Jak widać, palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i wygląd. W porzuceniu uzależnienia niezwykle pomocne będą książki Allena Carra. Dowiesz się z nich nie tylko tego, dlaczego warto pożegnać się z papierosami, ale także jak zrobić to skutecznie, jak stosować świadomą samokontrolę, zrozumieć problem i nigdy już nie wrócić do nałogu!
—
Przeczytaj też: