Wszelkie używki czy niezdrowe zachowania fatalnie wpływają na nasz sen. A jeśli coś przeszkadza w spokojnej regeneracji, musi mieć negatywny wpływ również na organizm. Odstawienie papierosów może bowiem powodować senność po rzuceniu palenia, albo wręcz przeciwnie – nawet bezsenność.
Zdrowy sen to nie tylko spokój wewnętrzny, zmęczenie i higiena (wywietrzone pomieszczenie, odpowiednia temperatura, pościel, materac). Czy w związku: sen a palenie papierosów również zachodzą jakieś relacje? Oczywiście! Jeśli myślicie, że palenie papierosów przed snem przed snem może Was uspokoić jesteście w ogromnym błędzie.
1. Palenia zmusza do życia w napięciu
Kiedy wyjdę na papierosa? Czy u naszych znajomych będę mógł zapalić na tarasie czy będzie trzeba wychodzić przed dom? – to tylko niektóre myśli rodzące się w głowie palacza.
Palenie staje się dyskomfortem, bo w coraz większej mierze jest zakazywane i niemile widziane. Dziś stojący przed biurowcem człowiek w garniturze nie jest modny i stylowy. Raczej kojarzy się z kimś, kto nie potrafi radzić sobie z uzależnieniem. Ale to nie jedyna przyczyna życia w napięciu. Nikotyna częściowo blokuje wydzielanie serotoniny i dopaminy, co może powodować apatię, stan określany przez Allena Carr jako „pustka”. Mniej sił witalnych i mniej energii nie sprzyja zaś czerpaniu wszystkiego, co najlepsze ze snu.
A może zastąpić ostatniego papierosa masażem lub relaksującą kąpielą?
Masaż zredukuje napięcie w mięśniach, zminimalizuje stres i pozwoli przygotować się na sen. Kąpiel natomiast unormuje ciśnienie krwi i uspokoi organizm.
Jeśli potrzebujecie natomiast zająć ręce, koniecznie zdecydujcie się dodatkowo na ulubioną ziołową herbatę. Wśród najlepszych nasennych ziół do zaparzania w domu mamy m.in.:
- melisę,
- kozłka lekarskiego,
- czy herbatkę z szyszkami chmielu.
2. Papieros komplikuje proces oddychania
W fazie gazowej głównego strumienia dymu poza azotem i tlenem mamy dwutlenek i tlenek węgla. Te dwa ostatnie składniki powodują zwężenie naczyń krwionośnych i niedrożność naczyń włosowatych, w konsekwencji nasze komórki mają problem z zaopatrywaniem się w tlen. Pośrednio dwutlenek węgla przeszkadza też w odpoczywaniu w trakcie snu.
Papierosy na sen zastąpmy lekkimi ćwiczeniami fizycznymi. Dzięki nim nie tylko pomożemy wytrenować prawidłowy oddech, ale i zaopatrzymy komórki w odpowiednią dawkę tlenu.
3. Palenie upośledza układ nerwowy
Nikotyna stopniowo zaburza pracę układu nerwowego, a to przecież jego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowy wpływ na zdrowy sen. Jeśli dodać do tego funkcję stymulującą nikotyny widać jak na dłoni, że nasz sen jest zagrożony, a to również dla układu nerwowego problem. Bez wyciszenia i regeneracji układ nerwowy nie działa jak należy.
Aby zadbać o aktywność organizmu sterowaną przecież układem nerwowym warto przed snem nie tylko nie palić, ale również nie pić alkoholu, a raczej pójść w techniki relaksacyjne jak medytacja czy ćwiczenia jogi.
4. Bezsenność po rzuceniu palenia może być trudno wyleczyć
Byli palacze, którzy wcześniej nie mieli odczuwalnych problemów ze snem, mogą ich doświadczyć po odstawieniu palenia.
Bezsenność po odstawieniu nikotyny jest charakterystycznym następstwem nie tylko w przypadku długoletnich palaczy. Brak pewnego rytuału przed snem może powodować, że nie będziemy mogli zasnąć, myśląc o tym, że gdybyśmy zapalili, sen przyszedłby szybciej.
Ale powrót do palenia nie jest dobrym „lekarstwem” na dobry sen. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie subtelna przebudowa harmonogramu dnia.
- Podstawa to rozpoczęcie dnia nieco wcześniej; lekkie ćwiczenia, spacer. Wstanie z łóżka pół godziny wcześniej niż zwykle, pozwala oszczędzić nam nieco czasu po pracy.
- Kolejną pomocą w wieczornym zasypianiu będzie też zmniejszenie spożywanej w ciągu dnia kofeiny. Warto też zrezygnować z kawy popołudniowej lub wybrać wersję bezkofeinową, by organizm przyzwyczaił się do wcześniejszego odpoczynku.
5. Palenia zaburza sen
Senność po rzuceniu palenia to kolejny problem, jaki u byłych palaczy może się pojawić. Nawet jeśli trujemy się przez całe życie, nasz organizm po przerwaniu tej męczarni może zachowywać się dziwnie. Niektórzy zauważają silne zmęczenie, brak sił i apatię po odstawieniu nikotyny.
By pozbyć się ospałości warto więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Codzienny spacer to minimum. Dobrze jest również wybrać sport, którego dawkę warto racjonalnie zwiększać, co bez palenia będzie łatwiejsze, bo przecież lepiej będzie się nam oddychać.
Nikotyna a sen
Brytyjscy naukowcy nie mają wątpliwości, że zarówno alkohol jak i nikotyna wpływają na jakość snu. Co więcej udowadniają niezbicie, że sen palacza jest nie tylko gorszy (mniej regenerujący, bardziej nerwowy), ale również krótszy niż sen osoby niepalącej. Skoro więc nikotyna jest trucizną warto ją jak najszybciej z organizmu wyeliminować. A dzięki naszym metodom można to zrobić skutecznie i stosunkowo szybko, bez większego dyskomfortu i wchodzenia w podjadanie czy nadmierną nerwowość.
—
Właśnie poważnie rozważam możliwość rzucenia palenia po 12 latach