5 faktów dot. wpływu palenia na sen

Palenie a sen: 5 faktów, które musisz znać!

Wszelkie używki czy niezdrowe zachowania źle wpływają na nasz sen. A to, co przeszkadza w skutecznej regeneracji, automatycznie ma również negatywny wpływ na nasz organizm.

Zdrowy sen to nie tylko kwestia spokoju wewnętrznego, odpowiedni poziom zmęczenia oraz higiena (wywietrzone pomieszczenie, odpowiednia temperatura, dobra pościel, wygodny materac). A relacja: sen a palenie papierosów? Jaka tu zachodzi zależność?

Jeśli myślicie, że palenie papierosów przed snem pomoże Wam się uspokoić, jesteście w ogromnym błędzie!

Palenie a sen | Życia w napięciu

Palenie a sen

Palenie zmusza do życia w napięciu

Kiedy wyjdę na papierosa? Czy u naszych znajomych będę mógł zapalić na tarasie czy będzie trzeba wychodzić przed dom? – to tylko niektóre myśli rodzące się w głowie palacza.

Palenie staje się dyskomfortem, bo w coraz większej mierze jest zakazywane i niemile widziane. Dziś stojący przed biurowcem człowiek w garniturze nie jest modny i stylowy. Raczej kojarzy się z kimś, kto nie potrafi radzić sobie z uzależnieniem. Ale to nie jedyna przyczyna życia w napięciu. Nikotyna częściowo blokuje wydzielanie serotoniny i dopaminy, co może powodować apatię, stan określany przez Allena Carr jako „pustka”. Mniej sił witalnych i mniej energii nie sprzyja zaś czerpaniu wszystkiego, co najlepsze ze snu.

A może zastąpić ostatniego papierosa masażem lub relaksującą kąpielą?

Masaż zredukuje napięcie w mięśniach, zminimalizuje stres i pozwoli przygotować się na sen. Kąpiel natomiast unormuje ciśnienie krwi i uspokoi organizm.

Jeśli potrzebujecie zająć ręce, koniecznie zdecydujcie się dodatkowo na na ziołową herbatę w ulubionym kubku. Wśród najlepszych nasennych ziół do zaparzania w domu mamy m.in.:

  • melisę,
  • kozłka lekarskiego,
  • czy herbatkę z szyszkami chmielu.

Palenie a sen

Papieros komplikuje proces oddychania

W fazie gazowej głównego strumienia dymu poza azotem i tlenem mamy dwutlenek i tlenek węgla. Te dwa ostatnie składniki powodują zwężenie naczyń krwionośnych i niedrożność naczyń włosowatych, w konsekwencji nasze komórki mają problem z zaopatrywaniem się w tlen. Pośrednio dwutlenek węgla przeszkadza też w odpoczywaniu w trakcie snu.

Papierosy na sen zastąpmy lekkimi ćwiczeniami fizycznymi. Dzięki nim nie tylko pomożemy wytrenować prawidłowy oddech, ale i zaopatrzymy komórki w odpowiednią dawkę tlenu.

Szukasz pomocy w rzuceniu palenia?​

Specjalnie dla osób niezdecydowanych opracowaliśmy raport z analizą skuteczności programu rzucania palenia według metody Allena Carra. Na konkretnych przypadkach i całej masie rzeczowych argumentów przekonaj się, że naprawdę będziemy w stanie pomóc Twojemu bliskiemu w walce z nałogiem. Wypełnij formularz i pobierz raport bez dodatkowych opłat.

Palenie a sen

Palenie upośledza układ nerwowy

Nikotyna stopniowo zaburza pracę układu nerwowego, a to przecież jego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowy wpływ na zdrowy sen. Jeśli dodać do tego funkcję stymulującą nikotyny widać jak na dłoni, że nasz sen jest zagrożony, a również stanowi problem dla układu nerwowego. Bez wyciszenia i regeneracji układ nerwowy nie działa jak należy.

Aby zadbać o aktywność organizmu sterowaną przecież układem nerwowym warto przed snem nie tylko nie palić, ale również nie pić alkoholu, a raczej pójść w techniki relaksacyjne jak medytacja czy ćwiczenia jogi.

Jak możemy pomóc?

Terapia antynikotynowa

Oferujemy Ci niepowtarzalną okazję – w zaledwie 6 godzin pokażemy Ci, jak wspaniałe może być życie bez tytoniu! Dowiedz się więcej o naszych sesjach i wybierz dogodny dla siebie termin!

Palenie a sen

Bezsenność po rzuceniu palenia

Palenie a sen | Bezsenność

Byli palacze, którzy wcześniej nie mieli odczuwalnych problemów ze snem, mogą ich doświadczyć po odstawieniu palenia.

Bezsenność po odstawieniu nikotyny jest charakterystycznym następstwem nie tylko w przypadku długoletnich palaczy. Brak pewnego rytuału przed snem może powodować, że nie będziemy mogli zasnąć, myśląc o tym, że gdybyśmy zapalili, sen przyszedłby szybciej.

Ale powrót do palenia nie jest dobrym „lekarstwem” na dobry sen. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie subtelna przebudowa harmonogramu dnia.

  • Podstawa to rozpoczęcie dnia nieco wcześniej; lekkie ćwiczenia, spacer. Wstanie z łóżka pół godziny wcześniej niż zwykle, pozwala oszczędzić nam nieco czasu po pracy.
  • Kolejną pomocą w wieczornym zasypianiu będzie też zmniejszenie ilości spożywanej w ciągu dnia kofeiny. Warto też zrezygnować z popołudniowej kawy lub wybrać wersję bezkofeinową, by organizm przyzwyczaił się do wcześniejszego odpoczynku.
Aktywność fizyczna a rzucanie palenia

Palenie a sen

Palenie zaburza sen

Senność po rzuceniu palenia to kolejny problem, jaki może się pojawić u byłych palaczy. Nawet jeśli trujemy się przez całe życie, nasz organizm po przerwaniu tej męczarni może zachowywać się dziwnie. Niektórzy zauważają silne zmęczenie, brak sił i apatię po odstawieniu nikotyny.

By pozbyć się ospałości warto więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Codzienny spacer to minimum. Dobrze jest również wybrać sport, którego dawkę warto racjonalnie zwiększać, co bez palenia będzie łatwiejsze, bo przecież lepiej będzie się nam oddychać.

Nikotyna a sen

Brytyjscy naukowcy nie mają wątpliwości, że zarówno alkohol jak i nikotyna wpływają na jakość snu. Co więcej udowadniają niezbicie, że sen palacza jest nie tylko gorszy (mniej regenerujący, bardziej nerwowy), ale również krótszy niż sen osoby niepalącej. Skoro więc nikotyna jest trucizną warto ją jak najszybciej z organizmu wyeliminować. A dzięki naszej metodzie można to zrobić skutecznie i stosunkowo szybko, bez większego dyskomfortu i wchodzenia w podjadanie czy nadmierną nerwowość.

Masz dwie możliwości, aby poznać dziecko z metodą. Możesz zaproponować mu lekturę książki, albo namówić na udział w sesji antynikotynowej prowadzonej przez certyfikowanego terapeutę Easyway.

JAK RZUCIĆ PALENIE?

Powiązane porady dot. rzucania palenia

E-papieros czy papieros – co jest zdrowsze i mniej szkodzi?

E-papierosy często są uważane za zdrowszą alternatywę dla prawdziwych palaczy, co może być bardzo mylące. Sięgają po nie zarówno osoby rzucające palenie, jak i szukające sposobu na wyładowanie swoich emocji.…

czytaj więcej
1000 1000 Allen Carr's Polska
Jak rzucić e-papierosy?

Jak rzucić e-papierosy?

Choć e-papierosy często uważane są jako zdrowsza alternatywa dla palaczy, ich całkowite…

1000 1000 Allen Carr's Polska
Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

E-papierosy szturmem przebiły się na rynek, aby zminimalizować skutki uboczne powiązane z…

1000 1000 Allen Carr's Polska
Czy e-papieros pomaga rzucić palenie? | Allen Carr

Czy e-papieros pomaga rzucić palenie?

Rozstanie z papierosem z dnia na dzień może okazać się przytłaczające, generujące…

1000 1000 Allen Carr's Polska
953 630 Allen Carr Polska
4 komentarze
  • Właśnie poważnie rozważam możliwość rzucenia palenia po 12 latach

  • Dzięki książce “łatwy sposób” ciągle żyje , dzięki Allen , zawdzięczam ci życie i to jakie .

  • Przeczytałam książkę Prosta Metoda Jak skutecznie rzucić palenie ,dzięki Allen za piękna lekturę.

Zostaw komentarz