E-papieros czy papieros? Co zdrowsze i mniej szkodzi?

E-papieros czy papieros – co jest zdrowsze i mniej szkodzi?

E-papierosy często są uważane za zdrowszą alternatywę dla prawdziwych palaczy, co może być bardzo mylące. Sięgają po nie zarówno osoby rzucające palenie, jak i szukające sposobu na wyładowanie swoich emocji. Niestety stają się też popularne wśród dzieci i młodzieży.

Czym tak naprawdę różnią się tradycyjne papierosy od elektronicznych? Rozwiewamy wątpliwości!

E-papieros czy papieros?

Czym różni się tradycyjny papieros od e-papierosa?

E-papieros - czy różni się od papierosa?

Zwróć uwagę na sposób działania papierosów elektronicznych. Liquid znajdujący się w środku zostaje podgrzewany do wysokiej temperatury – ponad 200 stopni Celsjusza. Na podstawie tego zjawiska powstaje para, którą wdycha się bezpośrednio do płuc. Nie ma zatem dymu nikotynowego charakterystycznego dla papierosów i mocno szkodliwego dla organizmu.

To podstawowa różnica w działaniu.

Poza tym e-papierosy mają liquidy smakowe, które można dopasować do indywidualnych preferencji. Daje to złudne wrażenie, że palenie jest przyjemniejsze i zdrowsze. Czy tak jest naprawdę?

E-papieros czy papieros?

Czy to oznacza, że e-papieros jest zdrowy?

Niestety, powszechnie przyjmowanie e-papierosów za zdrowe jest błędne. Dlaczego? Liquidy bardzo często oprócz glikolu propylenowego, gliceryny i aromatów, zawierają też silnie uzależniającą nikotynę. To ta sama substancja, która jest obecna w tradycyjnych papierosach. Wiąże się to z wieloma negatywnymi skutkami dla organizmu, w tym układu oddechowego, serca oraz układu krążenia. Rośnie ryzyko zachorowania na raka płuc, udaru, a nawet zawału mięśnia sercowego. Wzrasta też ciśnienie krwi, co niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji.

Czy palenie e-papierosów szkodzi?

Wśród osób palących e-papierosy mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości ze strony bolącego brzucha, suchego gardła i podrażnionych oczu. Choć w teorii mogą być one miej dotkliwe niż w przypadku tradycyjnych papierosów – wciąż są to towarzyszące skutki uboczne, których lepiej unikać.

Wiele źródeł podaje, że gliceryna i glikol propylenowy po podgrzaniu, mogą stanowić toksyczne działanie dla organizmu. Niestety, trudno ocenić wpływ pozostałych składników obecnych w e-papierosach z dwóch względów. Pierwszy z nich to stosunkowo krótki czas ich użytkowania przez palaczy, a drugi – brak rygorystycznej kontroli składów, które mocno różnią się od siebie w zależności od producenta. Jedno jest pewne. E-papierosy nie mogą być uznawane za zdrowe, a im więcej mają substancji, tym większe ryzyko pogorszenia stanu zdrowia za sobą niosą.

Gwarancja skuteczności

Jesteśmy tak pewni skuteczności metody Allena Carra, że jeśli nie uda Ci się zerwać z uzależnieniem gwarantujemy, że zwrócimy Ci pieniądze.

Czy e-papierosy uzależniają?

E-papieros czy papieros?

Czy e-papierosy uzależniają?

Regularne palenie e-papierosów może też negatywnie wpływać na działanie mózgu, co jest często widoczne wśród młodych osób. Pojawiają się problemy z koncentracją, złym samopoczuciem, bezsennością lub ogólnym rozdrażnieniem. Nietrudno też o uzależnienie od nikotyny, a nawet innych używek. Tym bardziej że sięganie po e-papierosy jest stosunkowo proste i przyjemne ze względu na różnorodne smaki.

Darmowy raport dla szukających pomocy w rzuceniu palenia​

Specjalnie dla niezdecydowanych opracowaliśmy raport z analizą skuteczności programu rzucania palenia według metody Allena Carra. Na konkretnych przypadkach i całej masie rzeczowych argumentów przekonaj się, że naprawdę będziemy w stanie pomóc Twojemu bliskiemu w walce z nałogiem.

Przeczytaj inne porady dot. wpływu rzucania palenia

E-papieros czy papieros – co jest zdrowsze i mniej szkodzi?

E-papierosy często są uważane za zdrowszą alternatywę dla prawdziwych palaczy, co może być bardzo mylące. Sięgają po nie zarówno osoby rzucające palenie, jak i szukające sposobu na wyładowanie swoich emocji.…

czytaj więcej
1000 1000 Allen Carr's Polska
Jak rzucić e-papierosy?

Jak rzucić e-papierosy?

Choć e-papierosy często uważane są jako zdrowsza alternatywa dla palaczy, ich całkowite…

1000 1000 Allen Carr's Polska
Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

E-papierosy szturmem przebiły się na rynek, aby zminimalizować skutki uboczne powiązane z…

1000 1000 Allen Carr's Polska
Czy e-papieros pomaga rzucić palenie? | Allen Carr

Czy e-papieros pomaga rzucić palenie?

Rozstanie z papierosem z dnia na dzień może okazać się przytłaczające, generujące…

1000 1000 Allen Carr's Polska
1000 1000 Allen Carr's Polska