Dlaczego dzieci zaczynają palić papierosy?

Wpływ palenia papierosów na zdrowie dzieci

Chęć zaimponowania rówieśnikom, zdobycie akceptacji wśród otoczenia, wyzwanie z mediów społecznościowych czy naśladowanie dorosłych – to tylko niektóre z powodów, dla których dzieci sięgają po papierosa.

Od pierwszego zaciągnięcia się łatwo przejść w silne uzależnienie, z którego trudno zrezygnować. Warto zdać sobie sprawę z tego, jak ogromny skutek może wywołać nikotyna w organizmie młodego człowieka!

Wpływ palenia papierosów na zdrowie dzieci

Łatwo popaść w nałóg

Dzieci i młodzież są, bardziej niż dorośli, podatni na uzależnienia. Często zaczyna się od niewinnej zabawy albo presji ze strony środowiska, a kończy się na nałogu. Młodym wydaje się, że każde pociągnięcie papierosa i puszczenie charakterystycznego dymka, ma na nich relaksujący, odprężający wpływ.

Dlaczego dzieci zaczynają palić papierosy?

W rzeczywistości dym tytoniowy wprowadza prawdziwe spustoszenie w ich organizmie, a także silnie uzależnia. Późniejsze wyjście z nałogu może być trudne, czasochłonne i wymagające dużego zaangażowania także ze strony dorosłych.

Zatem, zamiast przyglądać się biernie rozwojowi swojego dziecka, zacznij od edukacji. Bez presji i stresu, przekazuj w życiu codziennym informacje na temat negatywnego wpływu palenia. Dawaj też przykład i stań się wzorem dla swojego dziecka, nie sięgając po papierosa albo stawiając na walkę z nałogiem.

Palenie papierosów osłabia organizm dziecka

Wpływ palenia papierosów na zdrowie dzieci

Osłabienie organizmu i ryzyko poważnych chorób

Palenie papierosów u dzieci jest bardzo szkodliwe, co nie ulega większej wątpliwości. Trzeba też zaznaczyć, że młody organizm jest wrażliwszy na negatywne działanie dymu tytoniowego.

Już samo wdychanie może doprowadzić do łzawienia oczu, podrażnienia gardła i jamy ustnej, a także uporczywego kaszlu. To właśnie w dymie nikotynowym znajduje się szereg szkodliwych substancji, które osłabiają układ immunologiczny, co z kolei prowadzi do szybszego łapania infekcji. Zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, ucha środkowego, a także anginy mogą zdarzać się znacznie częściej niż u zdrowego dziecka. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się astmy, a co za tym idzie – objawy mocniej się nasilają i są trudniejsze do kontrolowania. A to jeszcze nie wszystko.

Regularne sięganie po papierosy może stopniowo pogarszać stan zdrowia młodych, pełnych sił i energicznych osób. W przyszłości jest zatem większe ryzyko zachorowania na zawał serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, a nawet nowotwory gardła, przełyku, płuc i krtani.

Czy metoda Allen Carr pomoże, gdy dziecko pali papierosy?

Poznanie metody Allena Carra pozwala lepiej zrozumieć proces rzucania palenia papierosów. Metoda polega bowiem na zmianie perspektywy palacza i kładzie nacisk na psychologiczne aspekty uzależnienia.

Zrozumienie zarówno wad, jak i zalet metody Allen Carr pozwala podejść do procesu rzucania palenia z większą świadomością, co może prowadzić do trwałych zmian nawyków.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie dzieci

Wpływ uzależnienia na codzienność dzieci

Trzeba wspomnieć również o wpływie palenia na zdrowie psychiczne, a nie tylko fizyczne. Narażenie na nikotynę w młodym wieku, zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju mózgu, może prowadzić do zaburzeń w jego funkcjonowaniu. To z kolei wpływa na zdolności poznawcze, problemy z koncentracją i pamięcią, co może przekładać się na gorsze wyniki w szkole.

Nikotyna jest silnie uzależniająca, a jej brak może doprowadzić do większego rozdrażnienia u dzieci. Często stają się wybuchowe, rozkojarzone, a nawet agresywne. Ponadto regularne sięganie po papierosa po czasie może okazać się niewystarczające, co niesie a sobą ryzyko spróbowania innych używek.

Jak możemy pomóc?

Książki o rzucaniu palenia

Sięgnij po jedną z książek Allena Carra. Kultowe poradniki autorstwa Allena Carra sprzedały się w ponad 18 milionach egzemplarzy na całym świecie!

Wpływ palenia papierosów na zdrowie dzieci

Efekty widoczne gołym okiem

Choć dzieci potrafią być sprytne w ukrywaniu tego, że chętnie sięgają po papierosa, łatwo można to zweryfikować. Nieprzyjemny zapach z ust i przebarwienia na zębach to skutki uboczne palenia, które tuż obok negatywnego wpływu na zdrowie, zmieniają codzienność młodego człowieka.

Czy metoda Allen Carr pomoże, gdy dziecko pali papierosy?

Z pomocą terapii antynikotynowej Easyway rzucenie palenia może być proste i przyjemne, a objawy odstawienia – na tyle łagodne i krótkotrwałe, że nie będą w stanie przesłonić radości płynącej z zerwania z nałogiem. Dowiedz się więcej o naszych książkach i sesjach!

Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie

Najskuteczniejsza książka o rzucaniu palenia na świecie

Prosta Metoda Jak Skutecznie Rzucić Palenie

Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenia dla kobiet

Najlepsza metoda rzucania palenia specjalnie dla Pań

Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie dla kobiet | Allen Carr

Nie jesteś przekonany? Pobierz bezpłatny raport

Specjalnie dla osób niezdecydowanych opracowaliśmy raport z analizą skuteczności programu rzucania palenia według metody Allena Carra. Na konkretnych przypadkach i całej masie rzeczowych argumentów przekonaj się, że naprawdę będziemy w stanie Tobie pomóc w walce z nałogiem.

Powiązane porady dot. rzucania palenia

Jakie wymówki przeszkadzają Ci rzucić palenie?

Każdy palacz spotkał się kiedyś z pytaniem „dlaczego nie rzucisz tego świństwa?” i większość z nich ma jakąś gotową wymówkę. I dla pytającego i dla siebie. W końcu łatwiej jest mieć wymówkę niż odpowiedzieć sobie samemu szczerze na pytanie dlaczego palisz. Każdy wie, że palenie papierosów to nic dobrego. Problem w tym, że znaczna część uzależnionych od tego nałogu utożsamia…

Czytaj więcej
953 630 Allen Carr Polska
Wsparcie bliskich kluczem do rzucenia palenia

9 korzyści z rzucenia palenia. Co zyskasz?

Gdyby zdrowie było wystarczającym argumentem do rzucenia palenia, pewnie na zerwanie z…

953 630 Allen Carr Polska
Czy palenie papierosów wpływa na wygląd? Allen Carr

Jaki jest wpływ palenia na wygląd?

W dzisiejszych czasach, coraz bardziej stawiamy na zdrowy styl życia. Wiele mówi…

953 630 Allen Carr Polska
5 faktów dot. wpływu palenia na sen

Palenie a sen: 5 faktów, które musisz znać!

Wszelkie używki czy niezdrowe zachowania źle wpływają na nasz sen. A to,…

953 630 Allen Carr Polska
1000 1000 Allen Carr's Polska