Rodzicom zależy na bezpieczeństwie i zdrowiu ich dzieci. Nic dziwnego, że stają się ostrożniejsi, gdy latorośl wchodzi w wiek dojrzewania. Młodzież nierzadko się buntuje i odkrywa świat używek, co często wiąże się z sięgnięciem po pierwszego papierosa.
Dzieci i młodzież to osoby ufne, podatne na wpływy. W dzisiejszym świecie, ich umysły kreowane są już od najmłodszych lat przez telewizję oraz internet. Wraz z rozwojem technologii pojawia się coraz więcej zagrożeń, czyhających na ich zdrowie. Jak sprawdzić czy dziecko pali papierosy? Jak zachować się, gdy okaże się, że sięga po tytoń, a przede wszystkim jak pomóc swojej latorośli?
Czy Twoje dziecko pali papierosy?
Nie tylko złe towarzystwo
Jeszcze kilka dekad temu, rodzice uznawali, że to iż ich dziecko sięga po papierosy, wiąże się głównie z tym, że wpadło w nieodpowiednie towarzystwo. Tak też zresztą w wielu przypadkach bywało. Dziecko palące papierosy chciało w ten sposób wpasować się w jakąś grupę, zaimponować rówieśnikom albo pokazać, że jest wyluzowane.
Dziś niemal 30% Polaków to nałogowi palacze. Od papierosów coraz trudniej jest uciec. Stajemy się biernymi palaczami, nawet bardzo dbając o swoje zdrowie. Oznacza to, że wielu dorosłych palaczy to również rodzice. Są oni największymi autorytetami dla swoich pociech, które z uwagą śledzą każdy ich ruch. Jeśli wydaje się Wam, że możecie uchronić dziecko przed nałogiem, prawdopodobnie grubo się mylicie. Według badań, dzieci palaczy o wiele częściej sięgają po papierosa niż latorośle osób niepalących. W sytuacji, w której rodzic sięga po tytoń, trudno będzie mu przekonać swoją pociechę do tego, że jest to szkodliwe.
Alarmujące są też wyniki innych badań. Okazuje się, że wielu młodych ludzi bardzo wcześnie sięga po papierosa. Co ciekawe, dzieci palaczy robią to nawet w wieku 5-7 lat. Obserwują z uwagą poczynania swoich rodziców i biorąc ich za wzór, wykorzystują chwilę nieuwagi, aby spróbować tytoniu.
Czy Twoje dziecko pali papierosy?
Tropem papierosa
Bardzo często wydaje się nam, że zorientujemy się niemal natychmiast, że latorośl sięgnęła po tytoń. Tymczasem jednak, gdy dziecko pali papierosy, potrafi to świetnie kamuflować. Należy więc z uwagą przyglądać się jego życiu, poczynaniom i przede wszystkim dbać o więzi łączące je z rodzicem. Sprawa nie jest bowiem tak prosta, jak mogłoby się wydawać. To nie tak, że od razu wyczujemy zapach tytoniu od dziecka. Będzie ono próbowało zakamuflować to na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli do tego sami jesteśmy palaczami, to zadanie komplikuje się o wiele bardziej.
Obserwujmy swoją pociechę. Możemy bowiem na własne oczy zobaczyć dziecko z papierosem np. za szkołą, w parku czy na podwórku, w okolicy domu. To jednak byłoby przyłapanie go na gorącym uczynku. Ta sztuka nie zawsze się udaje. Szukajmy więc także bardziej subtelnych sygnałów.
O tym, że dziecko pali papierosy może świadczyć zmiana zachowania. Jeśli do tej pory było ono typowym domatorem, a nagle zaczęło chętniej wychodzić na podwórko, przebywać w parkach ze znajomymi, może to świadczyć o tym, że ma coś do ukrycia.
Sygnałem alarmującym będzie również częste żucie gumy, ssanie cukierków o intensywnym smaku i aromacie. Młodzi ludzie starają się również zakamuflować zapach tytoniu pryskając się perfumami oraz dezodorantami.
Przyglądajmy się wydatkom swoich dzieci. Papierosy nie są najtańsze. Jeśli więc młody człowiek częściej, niż zwykle prosi o kieszonkowe lub co chwilę informuje o dodatkowych kosztach np. jakichś materiałów szkolnych, może to świadczyć o tym, że nasz syn/córka pali papierosy.
Wskazówką mogą być również dłonie dziecka. Paznokcie i palce palaczy z czasem przybierają żółtawy odcień. Dodatkowo paznokcie mogą stać się łamliwe.
Jeśli nasze dziecko wyraźnie zaczęło mieć problemy zdrowotne, tego sygnału także pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Paląc papierosy nawet początkujący palacz może zacząć borykać się z kaszlem, który nie będzie powiązany z żadną dodatkową infekcją.
Masz dwie możliwości, aby poznać dziecko z metodą. Możesz zaproponować mu lekturę książki, albo namówić na udział w sesji antynikotynowej prowadzonej przez certyfikowanego terapeutę Easyway.
JAK POMÓĆ DZIECKU RZUCIĆ PALENIE?
Czy Twoje dziecko pali papierosy?
E-papierosy to nie jest alternatywa!
Gdy na rynku pojawiły się e-papierosy, reklamowane były jako zdrowsza alternatywa. Lekarze i całe środowisko naukowe przeglądało się jednak temu wydarzeniu z ogromną dozą sceptycyzmu. Nic dziwnego. Liquidy oraz olejki zapachowe to kompozycje chemiczne, które nadal podawane są układowi oddechowemu, a nikotyna nadal przedostaje się do naszego ciała. Niestety, są to też rozwiązania gadżeciarskie, o subtelnym zapachu, co też o wiele bardziej przyciąga młodych ludzi.
Jeśli zastanawiamy się jak sprawdzić czy dziecko pali e-papierosy – jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim przyjrzyjmy się wydatkom swojego syna lub córki. E-papierosy są o wiele droższe, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Może się więc okazać, że nasze dziecko dość szybko będzie potrzebowało dodatkowego zastrzyku gotówki. Niepokojące mogą być również słodkawe zapachy w pokoju dziecka oraz niewielkich rozmiarów baterie, a także fiolki po liquidach.
Największym zagrożeniem jest fakt, że nieznane są skutki palenia e-papierosów u dzieci i dorosłych. To stosunkowo nowe zagadnienie, na którego reperkusje będzie trzeba jeszcze zaczekać. Wiadomo jednak, jaki wpływ na organizm ma nikotyna, która dostarczana jest za pomocą tego gadżetu.
Książki o rzucaniu palenia
Czy metoda Allen Carr pomoże, gdy dziecko pali papierosy?
Poznanie metody Allena Carra pozwala lepiej zrozumieć proces rzucania palenia papierosów. Metoda polega bowiem na zmianie perspektywy palacza i kładzie nacisk na psychologiczne aspekty uzależnienia.
Zrozumienie zarówno wad, jak i zalet metody Allen Carr pozwala podejść do procesu rzucania palenia z większą świadomością, co może prowadzić do trwałych zmian nawyków.
Czy Twoje dziecko pali papierosy?
Jak wygrać, gdy dziecko pali?
Gdy zorientujemy się już i potwierdzimy przypuszczenia na temat tego, że nasz syn lub córka sięga po papierosy, należy zastanowić się nad tym jak przekonać dziecko żeby nie paliło. Nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim warto opanować emocje i się uspokoić. Krzykiem i złością nie wskóramy niczego dobrego, a wręcz przeciwnie – dziecko może się zamknąć na wszelkie próby dialogu i negować istnienie problemu.
Jeśli chodzi o to jak reagować gdy dziecko pali e-papierosy lub zwykłe papierosy, należy stworzyć przestrzeń do bezpiecznej rozmowy. Nie zrzucajmy winy na swojego syna lub córkę. Porozmawiajmy z nim spokojnie, próbując zrozumieć dlaczego sięga po tego typu używki. Bardzo często zdarza się, że dzieci, które palą borykają się z silnym stresem i w ten sposób chcą go ukoić. Nakreślmy prawdziwy obraz sytuacji, informując o wpływie tytoniu na zdrowie i przedstawiając możliwe konsekwencje tego wyboru. Niezwykle istotne jest to, aby dziecko dowiedziało się, że paląc papierosy nie staje się bardziej dorosłe, ale przede wszystkim szkodzi sobie oraz osobom w swoim otoczeniu.
Czy Twoje dziecko pali papierosy? Pobierz bezpłatny raport
Specjalnie dla osób niezdecydowanych opracowaliśmy raport z analizą skuteczności programu rzucania palenia według metody Allena Carra. Na konkretnych przypadkach i całej masie rzeczowych argumentów przekonaj się, że naprawdę będziemy w stanie pomóc Twojemu dziecku w walce z nałogiem.
Powiązane porady dot. rzucania palenia
6 pomysłów jak zniechęcić do palenia papierosów
Czy można pomóc swojemu partnerowi w rzuceniu palenia? Jak namówić bliską osobę do rzucenia palenia? Zależnie od tego czy Twój partner już podjął decyzję czy dopiero się do niej przekonuje, zawsze możesz pomóc mu w wyjściu z nałogu. Trzeba tylko podjąć odpowiednie kroki. Spis treści 1. Nie osądzaj2. Koszty i oszczędności3. Fachowa pomoc4. Cierpliwość5. Nagrody6. TerapiaJak zniechęcić do palenia papierosów?Nie…
Czytaj więcej10 rzeczy, które pomogą rzucić palenie
Rzucanie palenia to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie wielu ludzi podejmuje w…
10 wskazówek jak skutecznie rzucić palenie za pierwszym razem
Ponad 70% wszystkich palaczy pragnie zerwać z nałogiem. Nie ma wiarygodnych statystyk,…
5 sposobów jak wytrwać w postanowieniach rzucaniu palenia
Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie: kiedy warto wprowadzić w życie jakieś…