Rzucanie palenia to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie wielu ludzi podejmuje w swoim życiu. Palenie papierosów szkodzi zdrowiu osoby palącej, osobom w jej otoczeniu, niekorzystnie wpływa na samopoczucie, a do tego zapach dymu przenika ubrania, meble czy tapicerkę samochodową. Wyjście z uzależnienia bywa jednak trudne i często podjęte kroki, w szczególności, te oparte tylko o domowe sposoby rzucenia palenia, kończą się fiaskiem. Warto jednak pamiętać, że każdy krok w kierunku zerwania z nałogiem przynosi korzyści zdrowotne. W tym artykule przedstawiamy 10 porad, w tym również sprawdzone domowe sposoby rzucenia palenia, dla tych, którzy postanowili zerwać z nałogiem .
Statystyka jest bezlitosna. Według szacunków co czwarty Polak jest nałogowym palaczem. Co roku przez ten nałóg umiera około 6 miliona osób na świecie. Niestety, zazwyczaj bywa tak, że dopóki skutki uzależnienia nie dotkną nas osobiście, nie zdajemy sobie sprawy z wagi problemu. Dopiero, gdy zaczyna dokuczać nam zdrowie, zaczynamy się zastanawiać co pomaga rzucić palenie. Warto wypróbować sprawdzone domowe sposoby rzucenia palenia, które znajdują się wśród poniższych inspiracji. Pomogą one w zrobieniu tego pierwszego kroku w walce z uzależnieniem, a tym samym przyczynią się do rozpoczęcia zdrowszego życia.
Jak rzucić palenie? Domowe sposoby rzucenia palenia.
Wyrwanie się ze szponów nałogu nie jest proste. Każda osoba ma inną wrażliwość, co więcej – przyjmuje inne dawki nikotyny oraz ma inny staż jako palacz. Niemniej, warto wypróbować domowe sposoby rzucenia palenia, które mogą pomóc w postawieniu pierwszego kroku w walce z uzależnieniem, a tym samym przyczynią się do rozpoczęcia zdrowszego życia.
1. Zdefiniuj swoje powody
-
- Zanim przystąpisz do rzucania palenia, zastanów się nad tym, dlaczego chcesz to zrobić. Czy to ze względów zdrowotnych, finansowych czy dla dobra rodziny? Zdefiniowanie swoich motywacji i ułożenie sobie w głowie celu może być ogromnie przydatne w całym procesie.
2. Pozbądź się dymu
- Jeśli chcesz pokonać uzależnienie od papierosów, warto pozbyć się zapachu dymu tytoniowego z otoczenia. Jako palacz możesz już nawet nie dostrzegać, że dymem przesiąknięte jest dosłownie wszystko: od Twoich ubrań, po mieszkanie. Dokładnie wypierz odzież, zasłony, tapicerkę, pościel, wywietrz wszystkie pomieszczenia. Twój organizm nie będzie wówczas otrzymywać zapachowych bodźców.
3. Znajdź wsparcie społeczne
-
- Podziel się za to swoją decyzją z bliskimi, przyjaciółmi czy współpracownikami, którym możesz zaufać. Wsparcie społeczne może okazać się niezwykle pomocne w trakcie rzucania palenia. Możesz także dołączyć do internetowych grup wsparcia lub skorzystać z dostępnych programów antynikotynowych.
4. Zbilansuj dietę
- Zadbaj o to, aby Twoja dieta była zbilansowana. Ważne są posiłki w równych odstępach czasu. Niech papieros nie będzie pretekstem do wypełnienia luki pomiędzy nimi! Co istotne, jadłospis bogaty w witaminy i minerały ma ogromny wpływ na samopoczucie, a także potrafi złagodzić skutki stresu.
5. Spróbuj… sody (np. z sokiem)
-
- Jak twierdzą eksperci – gdy organizm jest zakwaszony, ma większą tendencję do ulegania uzależnieniom. Należy więc zadbać również o ten aspekt. Na szczęście nie jest to trudne. Tu podobno sprawdzi się soda na rzucenie palenia. Wystarczy codziennie rano wypijać roztwór skomponowany z wody i właśnie z sody oczyszczonej, którą chyba każdy ma w swojej kuchennej szafce.
6. Aktywność fizyczna jako wsparcie
-
- Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia ogólną kondycję zdrowotną, ale także może pomóc w zmniejszeniu pragnienia papierosa. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności.
7. Nie daj się stresowi
-
- Unikaj stresu. Staraj się znaleźć w ciągu każdego dnia czas na czynności, które Cię relaksują i sprawiają przyjemność. Stres jest jednym z głównych powodów sięgania po papierosa. Zidentyfikuj sytuacje stresowe w swoim życiu i pracuj nad alternatywnymi metodami radzenia sobie z nimi. Techniki relaksacyjne, medytacja czy głębokie oddychanie mogą być skutecznymi narzędziami.
8. Nagradzaj siebie za sukces
- Palenie jest kosztowne! Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile pieniędzy wydajemy na „dymka” każdego miesiąca. Podlicz swoją kwotę i ustal sobie, na co przeznaczysz oszczędności po rzuceniu palenia. Niech to będzie coś super przyjemnego!
9. Bądź cierpliwy i wytrwały
-
- Rzucanie palenia to proces, który wymaga czasu i wytrwałości. Nie zrażaj się ewentualnymi niepowodzeniami. Każdy dzień bez papierosa to sukces. Bądź cierpliwy wobec siebie i świętuj każdy postęp, nawet ten najmniejszy.
10. Zastanów się nad pomocą specjalistyczną
- Jeśli samodzielne próby nie przynoszą rezultatów, rozważ skorzystanie z pomocy specjalistów. Wizyta u lekarza, porady psychologa czy udział w terapii antynikotynowej mogą zdecydowanie ułatwić proces rzucania palenia.
Powyższe wskazówki są niezwykle cenne, jednakże to nie wszystko, co pomaga rzucić palenie.
Kluczem do rzucenia palenia nie są domowe sposoby rzucenia palenia, ale wsparcie mentalne.
Niezwykle istotne jest także pochylenie się nad skutkami psychicznymi, związanymi z odstawieniem nikotyny. Każdy, kto chce zerwać z nałogiem rzucania palenia powinien przygotować się na prawdziwą walkę z samym sobą. Aby odnieść sukces należy pochylić się nad problemem, zrozumieć fakt, że nałóg ten odbiera zdrowie, a nawet życie, nie oferując nic w zamian. Aby osiągnąć równowagę psychiczną, warto sięgnąć po książkę Allena Carra albo zapisać się na sesję!
Rzucanie palenia to trudne, ale możliwe zadanie. Kluczowe jest przyjęcie odpowiedniego podejścia, wykorzystanie dostępnych źródeł wsparcia i utrzymanie pozytywnej postawy. Pamiętaj, że każdy wysiłek w kierunku zdrowego życia jest warty podjęcia. Zdrowie jest największą nagrodą, jaką możesz sobie dać, a proces rzucania palenia to pierwszy krok na tej drodze.
—