Dochodowy biznes, czyli papierosy w filmach-papierosy w kinie - palenie w filmach - kawa i papierosy-tony montana - allen carr polska

Dochodowy biznes, czyli papierosy w filmach

Bohater palący papierosa w kulminacyjnym momencie filmu lub próbujący w ten sposób poradzić sobie ze stresem – to częsty obraz, obecny na srebrnym ekranie. Biznes tytoniowy, dzięki tym „drobnym” wstawkom zyskuje miliony. Przekaz bowiem trafia do świadomości widowni, niestety – nie tylko dorosłej, ale i dzieci.

Papierosy w filmach pojawiają się częściej, niż mogłoby się wydawać. W latach 2002-2019 aż 44% najlepiej zarabiających produkcji w Stanach Zjednoczonych otrzymało ocenę PG-13. Aż w 56% z nich można było zobaczyć sceny ukazujące palenie lub inne sposoby używania tytoniu.

Co niepokojące, sceny przedstawiające palenie papierosów pojawiają się również w filmach typowo familijnych. Mowa o filmach z oceną G (dla wszystkich grup wiekowych) oraz PG (sugerowany dozór rodzicielski). Zatrważające jest to, że niemal jedna na cztery produkcje we wspomnianych grupach zawierała obrazy, związane z paleniem papierosów. Niepokojący jest również wzrost liczby takich obrazów. Ich liczba wzrosła z 17 w 2018 roku aż do 108 (!) w roku 2019.

palenie papierosow w filmach - pulp fiction - czy to sexy - allen carr polska

Alarmujące są również statystyki związane z produkcjami ocenianymi jako R (osoby poniżej 17 roku życia wymagają towarzystwa opiekuna lub osoby dorosłej). Zaledwie w ciągu roku liczba incydentów związanych z paleniem papierosów wzrosła w nich o 63%! W 2019 roku odnotowano ich 2631, natomiast w 2018r. – 1610. To najwyższa historycznie odnotowana liczba.

Liczby mówią same za siebie. Reklamowanie tytoniu to zimny, przekalkulowany biznes.

Czy palenie jest sexy?

Bardzo często po papierosy w filmach sięgają bohaterowie, którzy mają być tymi imponującymi, przystojnymi, pięknymi, seksownymi, wpływowymi i bogatymi. Papieros dla wielu z nich stał się elementem wręcz nieodłącznym. W ten sposób w świadomości nie tylko osób dorosłych, ale i młodzieży buduje się fałszywy obraz, zrównujący nałóg palenia z odnoszeniem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Rzadko która produkcja decyduje się na ukazanie problemów związanych z paleniem. Główny bohater nie miewa przecież problemów ze zdrowiem, oddychaniem czy choćby spadku kondycji, związanej z nadużywaniem tytoniu.

Przykładem może być kasowy „Dzień niepodległości”. Oto śmiałkowie ratują Ziemię przed inwazją kosmitów. Tymczasem postać grana przez Willa Smitha wielokrotnie pokazuje cygaro, kojarząc je widzom z symbolem sukcesu. Wraz ze swoim kompanem zapala je po zwycięskiej walce. To w świadomości młodych ludzi może budować zakrzywiony obraz, mówiący o tym, że tytoń może być formą nagrody.

Papierosy w filmach bywają problemem

Zdarzają się jednak też próby nakreślenia problemu. Pokazują one nie tylko, że palenie nam nie służy, ale też może bardzo niekorzystnie wpływać na nasz wygląd. Przykładem może być kultowy serial „Seks w wielkim mieście”. Główna bohaterka, Carrie Bradshaw od lat nie rozstaje się z papierosem. Co jakiś czas w jej życiu pojawiają się osoby, namawiające ją do przezwyciężenia uzależnienia. Co więcej, na ekranie możemy nawet śledzić tę trudną i nierówną walkę. W jednym z odcinków zdjęcie Carrie z papierosem trafia na okładkę czasopisma. Bohaterka doznaje szoku, ponieważ nie wygląda tak seksownie i zdrowo, jak się jej wcześniej wydawało. Taki zabieg, wykorzystany przez twórców serialu mógł otworzyć oczy wielu palaczom.

Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi

Rodzice mają ogromny wpływ na zachowanie swoich dzieci. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zamiast więc później karać swoją latorośl za palenie, warto już na wczesnym etapie wprowadzić zdrową rozmowę, połączoną z edukacją. Spróbujcie przede wszystkim kontrolować treści, które trafiają do waszych dzieci. Zwróćcie uwagę na to, jakie reklamy oraz filmy oglądają, a także jakie przesłanie niosą te produkcje, czy nie nakłaniają dzieci do palenia papierosów. Warto wówczas poruszyć temat szkodliwości nikotyny. Nie przynoście do domu gadżetów ani odzieży, na których widnieje logo firm, związanych z branżą tytoniową. Zadbajcie o to, aby uświadomić młodych, że papierosy w filmach wcale nie są czymś dobrym oraz, że nie stanowią synonimu sukcesu, a tym bardziej zdrowia.

O pomoc można również zwrócić się do szkoły dziecka. Podczas godzin wychowawczych lub lekcji biologii nauczyciele powinni edukować młodzież o tym, jakie reperkusje niesie za sobą palenie papierosów oraz inne formy używania tytoniu.

Może cię zainteresować:

  1. Jak rzucić palenie za pierwszym razem?
  2. Bez nałogu na nowej drodze życia
  3. Jak wygląda terapia antynikotynowa?

Darmowy raport dla osób szukających pomocy w rzuceniu palenia​

Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w tym celu.pokaż więcej

BEZPŁATNY RAPORT

953 630 Allen Carr Polska