Czy można pomóc swojemu partnerowi w rzuceniu palenia? Jak namówić bliską osobę do rzucenia palenia?
Zależnie od tego czy Twój partner już podjął decyzję czy dopiero się do niej przekonuje, zawsze możesz pomóc mu w wyjściu z nałogu. Trzeba tylko podjąć odpowiednie kroki.
1. Nie osądzaj, nie praw kazań
-
- Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zniechęcić do palenia papierosów w kontekście pomocy w wyjściu z uzależnienia bliskiej osobie. Aby wzbudzić w kimś niechęć nie można wypowiadać się z pozycji oceniającej. Nie oceniaj więc jego postawy, a tylko wyrażaj potwierdzone obawy. Możesz mówić o zdrowiu jego i swoim, w końcu palenie bierne jest niebezpieczne. Są przykłady nawet na to, że bierni palacze częściej niż osoby nie mające kontaktu z palaczami narażone są na raka jamy ustnej.
2. Mów o kosztach lub/i o oszczędnościach
- Zastanawiasz się jak pomóc partnerowi w rzuceniu palenia? Znasz go najlepiej, więc wiesz który sposób bardziej go zmotywuje; mówienie o kosztach czy o oszczędnościach. Generalnie uważa się, że korzystniejsze jest to drugie podejście. Dzięki umiejętności zwizualizowania sobie tego co mógłby sobie kupić, gdyby rzucił palenie, przybliżysz go do podjęcia realnej decyzji. Marzy o motocyklu? Znajdź realną ofertę i policz dokładnie ile zajmie mu odkładanie na niego, jeśli rzuci palenie. Pali paczkę dziennie? Używany motocykl może mieć już za rok. Więcej na temat ekonomicznych korzyści z rzucenia palenia, może przeczytać tutaj.
-
3. Sięgnij po fachową pomoc
-
- Jeśli twój partner lubi czytać, koniecznie spraw mu książkę Allena Carra „Prosta metoda. Jak skutecznie rzucić palenie”. Jeśli niespecjalnie często sięga po książki, spraw mu audiobooka, którego będzie mógł słuchać w drodze do pracy czy na siłowni. Zadanie domowe dla Ciebie to zapoznanie się z tą pozycją. To pozwoli Ci dowiedzieć się jakimi argumentami posługuje się autor, który z palenia „wyleczył” już ponad 50 milionów ludzi! Dowiedz się jak pomóc rzucić palenie w sposób szybki i skuteczny. Z lektury dowiesz się również więcej o tym jak Twój partner będzie się czuł, jakich sytuacji powinien, a jakich nie może unikać.
Odkryj najpopularniejsza książkę na świecie o rzucaniu palenia
Poznaj “Prostą metodę jak skutecznie rzucić palenie” Allena Carra
4. Cierpliwość, kiedy on już podjął decyzję
- Inaczej jest namawiać do rzucenia palenia, a inaczej zastanawiać się jak pomóc chłopakowi rzucić palenie w sytuacji, kiedy już podjął decyzje, że na pewno chce to zrobić. Na pewno musisz przygotować sporo cierpliwości, bo nie każdemu udaje się rzucić palenie w sposób bezbolesny. Jak donosi smokefree.gov od 80 do 90 procent palaczy jest fizycznie uzależnionych od nikotyny. Oznacza to mniej więcej tyle, że partner może odczuwać fizyczny brak papierosa mimo iż emocjonalnie pogodził się już ze swoją decyzją. Sposobów na złagodzenie tego braku jest sporo, przede wszystkim zadbaj, by partner miał w tych pierwszych dniach co robić. I nie, nie chodzi o zwiększenie mu ilości obowiązków, a raczej zorganizowanie wolnego czasu.
5. Zachęcaj nagrodami, rozpraszaj uwagę
-
- Spacer, basen, rolki, kino, teatr, impreza – pomysłów jest wiele. W pierwszych dniach po rzuceniu papierosów możesz zadbać o dodatkowe rozrywki, które odwrócą uwagę od fizycznego braku papierosa. Koniecznie zaplanuj coś niecodziennego, by podziękować za tę decyzję i pokazać jak się z niej cieszysz. Może obojgu w trudnych chwilach pomoże wyjazd na weekend czy jakaś wycieczka.
6. Zawczasu sprawdź terapię

Rzuć palenie w 7 godzin
Zapisz partnera na warsztaty antynikotynowe
Sesje odbywają się w przyjaznej atmosferze, palacze nie czują presji grupy, mogą o wszystko zapytać i na pewno nie poczują się wypytywani.
—
Odzyskaj wolność od nałogu