Według danych statystycznych 25% Polaków uzależnionych jest od palenia papierosów. Oznacza to, że co czwarta osoba w naszym kraju jest nałogowym palaczem. Wśród nich znajdują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dziś każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywny wpływ na zdrowie ma palenie. Odbija się ono nie tylko na kondycji płuc, ale także serca i na całym układzie krążenia. Nałóg może zaszkodzić także nienarodzonemu dziecku.
Palenie a ciąża
Większość kobiet, które dowiadują się o ciąży natychmiast zrywa z nałogiem, odstawiając papierosy. Nadal jednak wśród niektórych przyszłych matek pojawiają się dylematy, dotyczące tego, jak rzucić palenie w ciąży, aby zrobić to prawidłowo, czy powinno się ograniczać palenie stopniowo, czy zerwać natychmiast? Jak wytrwać w postanowieniu? Jak pomóc partnerce rzucić palenie?
Zadanie to dodatkowo utrudniają zmiany hormonalne, zachodzące w ciele kobiety. Warto jednak zrezygnować z papierosów, ponieważ palenie w ciąży może odbić się nie tylko na zdrowiu matki, ale i jej dziecka. Problemy mogą pojawić się już na samym początku i pogłębiać się z czasem. Jakie są skutki palenia papierosów w ciąży?
Problemy z poczęciem
Osoby, które odpowiedzialnie podchodzą do założenia rodziny, powinny wziąć pod uwagę fakt, że palenie papierosów obniża płodność. To fakt, potwierdzony licznymi badaniami. American Society for Reproductive Medicine ustaliło, że osoby palące dwa razy częściej borykają się z problemami dotyczącymi płodności. Jeśli więc rozważasz zajście w ciążę, powinnaś natychmiast zrezygnować w papierosów.
Poronienie
Rzucanie palenia w ciąży powinno być priorytetem dla każdej przyszłej mamy. Papierosy znacznie zwiększają ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze. Nikotyna oddziałuje szkodliwie na cały organizm kobiety oraz jej dziecka. Może doprowadzić do wielu komplikacji: opóźniać rozwój płodu, doprowadzić do odklejenia łożyska, a w konsekwencji urodzenia martwego dziecka nawet po 20 tygodniu ciąży.
Ciąża pozamaciczna
Nałogowe palenie papierosów, może doprowadzać do skurczy jajowodów. One z kolei mogą sprawić, że zarodek nie będzie mieć drogi do bezpiecznego zagnieżdżenia się w macicy. Może to skutkować powstaniem ciąży pozamacicznej. Większość takich sytuacji kończy się usunięciem embrionu, który mógłby zagrażać życiu matki.
Odklejenie łożyska
Jeśli chodzi o skutki palenia w ciąży, bez wątpienia jednym z poważniejszych jest odklejenie się łożyska. Sytuacja taka zagraża życiu dziecka oraz matki. Łożysko jest niezwykle ważnym elementem każdej ciąży. Zapewnia ono zarodkowi tlen oraz dostarcza substancji odżywczych. W przypadku oderwania łożyska dochodzi do silnego krwawienia. Nie ma możliwości jego ponownego przyklejenia.
Zbyt szybki poród
Coraz więcej mówi się o tym, że palenie w ciąży może w znacznym stopniu wpłynąć na termin porodów. Według statystyk, palaczki częściej rodzą wcześniaki. Może to skutkować pewnymi deficytami u noworodka. Wiele, oczywiście zależy od tego, w którym tygodniu ciąży doszło do porodu. Do najczęstszych problemów zdrowotnych wśród wcześniaków zalicza się m.in. wadę wzroku i słuchu, problemy z nauką, niepełnosprawność intelektualną, a nawet komplikacje zdrowotne, prowadzące do śmierci.
Dzieci palaczek są drobniejsze
Skutki palenia w ciąży dla dziecka to także niska waga urodzeniowa. Chodzi tu nie tylko o niewielki rozmiar noworodka. Może to nieść za sobą również inne reperkusje, związane z opóźnieniem rozwoju, porażeniem mózgowym czy też problemami związanymi ze wzrokiem oraz słuchem. Co ważne, naukowcy zauważyli, że kobiety, które zdecydowały się na rzucanie palenia w ciąży mają większe szanse na urodzenie dziecka o prawidłowej masie urodzeniowej, niż te, które paliły przez cały jej okres.
Alergie i choroby
Każda przyszła mama powinna rzucić palenie papierosów w ciąży. Skutki jakie za sobą niesie nieprzerwanie nałogu mogą odbić się w przyszłości na zdrowiu dziecka. Mowa o pojawieniu się licznych alergii, ale nie tylko. Dzieci palaczek o wiele częściej borykają się także z astmą, chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia.
Większe ryzyko wad wrodzonych
Wady wrodzone to kolejne skutki palenia w ciąży. Najczęściej wiążą się one z problemami z sercem. Chodzi tu o problemy z budową narządu oraz z powstaniem jego wad wrodzonych. Wśród innych dysfunkcji odnotowuje się także rozszczep podniebienia oraz warg. Może to skutkować koniecznością przeprowadzenia poważnych operacji tuż po narodzeniu dziecka oraz konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości.
Jak rzucić palenie w ciąży?
Wiele palaczek zadaje sobie pytanie: czy nagłe rzucenie palenia w ciąży jest szkodliwe? Odpowiedź jest prosta, a jednocześnie obala wszelkie mity: szkodliwe jest wyłącznie kontynuowanie palenia podczas ciąży. Aby w sposób bezpieczny i skuteczny walczyć z nałogiem warto sięgnąć po książki Allena Carra.
Ale masz też inne możliwości: