Palenie papierosów to nałóg. O tym wie już chyba każdy. Szkodzi zdrowiu osoby palącej, osobom w jej otoczeniu, niekorzystnie wpływa na samopoczucie, a do tego zapach dymu przenika ubrania, meble czy tapicerkę samochodową. Wyjście z uzależnienia bywa jednak trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bardzo często podjęte kroki kończą się fiaskiem. Jeśli myślisz na poważnie o rzuceniu palenia, warto dobrze przygotować cały proces.
Statystyka jest bezlitosna. Według szacunków co czwarty Polak jest nałogowym palaczem. Co roku przez ten nałóg umiera 3,5 miliona osób na świecie. To liczba mieszkańców Mołdawii albo Berlina. Niestety, zazwyczaj bywa tak, że dopóki skutki uzależnienia nie dotkną nas osobiście, nie zdajemy sobie sprawy z wagi problemu. Dopiero, gdy lekarz powiadomi nas o konsekwencjach, zaczynamy się zastanawiać co pomaga rzucić palenie. Co prawda, nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie. Można jednak na początku spróbować poradzić sobie samodzielnie z nałogiem, wykorzystując domowe sposoby na rzucenie palenia.
Jak rzucić palenie – domowe sposoby na rzucenie palenia
Wyrwanie się ze szponów nałogu nie jest proste. Każda osoba ma inną wrażliwość, co więcej – przyjmuje inne dawki nikotyny oraz ma inny staż jako palacz. Niemniej, warto wypróbować domowe sposoby rzucenia palenia, które mogą pomóc w postawieniu pierwszego kroku w walce z uzależnieniem, a tym samym przyczynią się do rozpoczęcia zdrowszego życia.
1. Pozbądź się dymu
-
- Po pierwsze, jeśli chcesz zacząć walkę z uzależnieniem od papierosów, warto pozbyć się zapachu dymu tytoniowego. Jako palacz, możesz już nawet nie dostrzegać, że przesiąknięte nim jest dosłownie wszystko: od Twoich ubrań, po mieszkanie. Dokładnie wypierz odzież, zasłony, tapicerkę, pościel, wywietrz wszystkie pomieszczenia. Twój organizm nie będzie wówczas otrzymywać bodźców, które będą pobudzać go do sięgnięcia po papierosa.
2. Nie sprawdzaj się
- Po drugie, nie testuj swojej silnej woli. Warto unikać osób, z którymi spędzałeś czas paląc papierosy. Przede wszystkim, nie będziesz kuszony wizją „przerwy na dymka”. Dodatkowo, odetniesz się jeszcze bardziej od zapachu papierosów, który przecież czuć będzie od np. kolegów i koleżanek z pracy.
3. Uważaj na pokusy
-
- Po trzecie, palarnie omijaj szerokim łukiem. Nie przystawaj na rozmowę w towarzystwie palaczy. Nie wystawiaj się na pokusy, którym możesz się nie oprzeć.
4. Unikaj alkoholu
- Po czwarte, palenie papierosów często łączy się ze spożywaniem alkoholu. Jeśli i Ty lubiłeś zapalić przy drinku, warto tymczasowo zrezygnować z imprez oraz odstawić napoje wyskokowe.
5. Spróbuj innych przypraw
-
- Po piąte, palacze miewają nieco zniekształcony smak. Warto więc wprowadzić do swojego jadłospisu nieco ostrzejsze potrawy. Dania urozmaicone przez dodatek np. pieprzu cayenne zmniejszają w zauważalny sposób chęć sięgnięcia po papierosa.
6. Zbilansuj dietę
-
- Po szóste, zadbaj o to, aby Twoja dieta była zbilansowana. Domowe sposoby na rzucenie palenia to posiłki w równych odstępach czasu. Niech papieros nie będzie pretekstem do wypełnienia luki pomiędzy nimi. Co istotne, jadłospis bogaty w witaminy i minerały ma ogromny wpływ na samopoczucie, a także potrafi złagodzić skutki stresu.
7. Znajdź zamiennik
-
- Po siódme, sięgnij po gumę do żucia, najlepiej taką bez cukru. Badania potwierdziły, że czynność ta uspokaja i pomaga się skoncentrować na konkretnych zadaniach, a dodatkowo łagodzi napięcie mięśniowe.
8. Spróbuj sody (np. z sokiem)
- Po ósme, jak twierdzą eksperci – gdy organizm jest zakwaszony, ma większą tendencję do ulegania uzależnieniom. Należy więc zadbać również o ten aspekt. Na szczęście nie jest to trudne. Tu świetnie sprawdzi się soda na rzucenie palenia. Wystarczy codziennie rano wypijać roztwór, skomponowany z wody i właśnie z sody oczyszczonej, którą chyba każdy może znaleźć w kuchennej szafce.
9. Albo proszku do pieczenia
-
- Po dziewiąte, pomocny może okazać się także proszek do pieczenia na rzucenie palenia lub kamień winny. Niezależnie od tego, którą z substancji wybierzesz, wymieszaj łyżeczkę z sokiem pomarańczowym i wypij. Według badań, palacze mają problem z przyswajaniem witaminy C. Kamień winny bogaty jest w potas, a dodatkowo dosłownie „wyciąga” nikotynę z organizmu.
10. Nie daj się stresowi
- Po dziesiąte, unikaj stresu. Staraj się znaleźć czynności, które Cię relaksują i sprawiają przyjemność. W pracy możesz zająć swoje dłonie specjalnymi „gniotkami” antystresowymi, które pomagają uwolnić napięcie.
Kluczem jest wsparcie mentalne
Powyższe wskazówki są niezwykle cenne, jednakże to nie wszystko, co pomaga rzucić palenie. Niezwykle istotne jest także pochylenie się nad skutkami psychicznymi, związanymi z odstawieniem nikotyny. Każdy, kto chce zerwać z nałogiem powinien przygotować się na prawdziwą walkę z samym sobą. Aby odnieść sukces należy pochylić się nad problemem, zrozumieć fakt, że nałóg ten odbiera zdrowie, a nawet życie, nie oferując nic w zamian. Aby osiągnąć równowagę psychiczną, warto sięgnąć po książkę Allena Carra!
—